[Előző] [Fel] [Következő]

„MD 1.8: Külső gamma-dózisteljesítmény mérése ionizációs kamrával, illetve szcintillációs detektorral”

és

„MD 1.31: Radon gáz aktivitás-koncentráció mérése légtérben nyitott ionizációs kamrás készülékkel”

című akkreditált vizsgálat

A vizsgálandó környezeti elem/eszköz/anyag:
épület, beltér
A vizsgált jellemző megnevezése:
gamma-dózisteljesítmény és a radon (222Rn) koncentrációja
A vizsgálat ismertetése:
A földben a Föld keletkezése óta vannak radioaktív izotópok (radioizotópok), amelyek közül a hosszabb felezési idejűek még nem bomlottak le, így ma is mérhetők. Mivel az építőanyagokat is a földből nyerik, ezek az izotópok az építőanyagokban is megjelennek, sőt a gyártás (égetés) során koncentrálódhatnak is. Az egyik legfontosabb ilyen természetes izotóp az 238U, amelynek az egyik bomlásterméke (leányeleme) a radon ( 222Rn). Mivel a radon nemesgáz, nem lép kémiai kölcsönhatásba a környezetével, így ki tud diffundálni abból a közegből, amelyben keletkezik, ezért a a talajjal és/vagy az építőanyagokkal érintkező zárt terekben (pl. bánya, barlang, pince, épületek) is megjelenik, ahol szellőzés hiányában fel is tud dúsulni. Ezt belélegezve a tüdőre fejt ki sugárhatást. A radontól és leányelemeitől származik a természetes sugárterhelésünk kb. 2/3 része.
Ugyanakkor a radon belégzéséből származó sugárterhelés mellett számolnunk kell a környezeti gamma-sugárzás hatásaival is, ugyanis a fent említett természetes radioaktív izotópok ( 238U, 232Th és ezek leányelemei, valamint a 40K) a bomlásuk során gamma-sugárzást is kibocsátanak. A gamma-sugárzás mértékét a gamma-dózisteljesítménnyel jellemezzük, ami azt mondja meg, hogy egy óra alatt a külső gamma-sugárzásból eredően mekkora effektív dózis ér minket.
Némely kőzet (pl. gránit), talajfeltöltés (salak, pernye) ill. építőanyag (pl. ajkai erőműi salak) magasabb koncentrációban tartalmazhat természetes eredetű radioizotópokat, így ilyen kőzetre, feltöltésre ill. ilyen építőanyagból épült épületekben megnövekedhet a beltéri radonkoncentráció és a gamma-dózisteljesítmény értéke.

Az MD 1.8 és MD 1.31 jelű méréseket rendszerint együtt végezzük lakások, épületek és egyéb létesítmények (barlangok, bányák, fürdők stb.) sugáregészségügyi vizsgálatában. Ennek során tehát mérjük az épület fontosabb helyiségeiben a gamma-dózisteljesítményt, valamint a légtér radonkoncentrációját. Az előbbi mérés a helyiségek számától függően fél órát, egy órát vesz igénybe, az utóbbi méréshez pedig a helyszínen hagyjuk a mérőműszert egy-két napra, hogy megbízhatóbb eredményeket kapjunk. Ennek következtében kétszer kell kiszállnunk a helyszínre. Kérjük, hogy a mérés előtti napon és a mérés ideje alatt ne szellőztessenek a lakásban!

A vizsgálat felelőse: Kocsy Gábor
Az OSSKI Sugáregészségügyi Főosztály Laboratórium (SEFOLAB) a jelzett vizsgálat elvégzésére akkreditált; a vizsgálat mérési eredményeiről a mérést követő 10 munkanapon belül a Megrendelő számára akkreditált jegyzőkönyvet állít ki, amelyhez szakvéleményt is mellékel.
Kérjük, hogy a mérés áráról szíveskedjenek árajánlatot kérni, és a mérést legalább egy héttel a mérés esedékessége előtt szíveskedjenek megrendelni.

Revízió: 2009-05-10

Valid HTML 4.01 Transitional