[Előző] [Fel] [Következő] |
A sugársérült vagy arra gyanús személyek szakellátására a 16/2000. (VI. 8.) EüM rendeletben kijelölt egészségügyi intézetek szakmai felkészítése céljából az Egészségügyi Minisztérium és a Honvédelmi Minisztérium az OKK-OSSKI bevonásával "Sugársérülések orvosi ellátása" címmel ötnapos, elméleti előadásokból, gyakorlati foglalkozásokból álló, és tesztvizsgával végződő továbbképzést tartott 2001 november 26-30 között. A tanfolyam helye az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság Katasztrófavédelmi Oktatási Központja, Pécel, Szent Imre krt. 3. volt. A tanfolyamigazgatói feladatokat Dr. Horváth Győző orvos alezredes látta el.
A továbbképzésre a rendeletben kijelölt 12 egészségügyi intézményen kívül meghívást kapott az MH. Vegyivédelmi Információs Központ. A tanfolyamon összesen 23 fő vett részt.
A továbbképzés programja a hasonló témájú inter-regionális nemzetközi sugárbaleset-elhárítási programok tematikájához igazítva, azonban a helyi sajátosságok maximális figyelembevételével került kialakításra részben azzal a szándékkal, hogy az alapjául szolgáljon egy, a közeljövőben kiadásra tervezett hasonló témájú orvosi vademecum-nak. további cél volt, hogy a részvevők átfogó tájékotatást kapjanak a hazai katasztrófavédelmi, s ezen belül is a sugár- és nukleárisbaleset-elhárítási rendszerről. A fenti célok elérése érdekében a továbbképzés előadóit nemzetközi és hazai elismertségnek örvendő sugárbiológiai és klinikai szakemberek, az elmúlt években hasonló témájú nemzetközi (NAÜ, WHO, REAC/TS, ERPET, stb.) tanfolyamokon kiképzett orvosok, továbbá a hazai sugárbaleset-elhárítási rendszer különböző területeinek ismert képviselői adták.
A tanfolyam keretében november 29-én 13-15 óra között az érintett egészségügyi intézetek vezetőinek valamint az ÁNTSZ Sugáregészségügyi decentrumok vezetőinek bevonásával kerekasztal beszélgetésre került sor az előttünk álló aktuális feladatokról.
A konferencia után egy rövid baráti találkozó is szolgálta azt a nem elhanyagolható célt, hogy a részvevők kötetlen beszélgetés formájában egymást jobban megismerjék, s szakmai-emberi kapcsolatukat elmélyítsék.
A rendezvénynek otthont adó Katasztrófavédelmi Oktatási Központ péceli telephelyének vezetője és munkatársai ideális körülményeket biztosítottak a nyugodt és eredményes munkavégzéshez. A tanfolyam résztvevői maximális elégedettségüknek adtak hangot az ellátási (szállás és étkezés) körülményeket illetően.